Wiele osób zastanawia się nad tym, czym jest slang młodzieżowy. Czy to dobrze, że co raz więcej młodych osób z niego korzysta. Gdzie znaleźć tłumaczenia nieznanych zwrotów. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć następującą zmianę w języku polskim i odpowie na pytania podane powyżej.

Slang młodzieżowy — co to znaczy?


Na samym początku mojego wywodu o slangu warto wyjaśnić, czym jest slang? Slangiem są zwroty wykorzystywane przez daną grupę społeczną np. nastolatków. Synonimem tego słowa jest gwara. Wniosek jest prosty- nie tylko młodzież korzysta ze slangu.

Czas na odpoczynek!

Wyszukiwarka noclegów nolegopol.pl


Gdzie szukać tłumaczeń nieznanych zwrotów, w które obfituje slang młodzieżowy?


Wiele stron internetowych oferuje tłumaczenia zwrotów. Według mnie najlepszą i najbardziej rozbudowaną platformą internetową jest www.miejski.pl. To słownik slangu młodzieżowego. Codziennie wiele użytkowników dodaje tam znaczenia nowych zwrotów. To gwarantuje rozbudowaną ofertę nowych wyrażeń do poznania i wytłumaczenia już znanych.


Slang młodzieżowy jest spoko?


Językoznawcy rozważają, czy to dobrze, że co raz więcej osób korzysta ze slangu młodzieżowego. Czy język polski jest przez slang bardziej ubogi? Odpowiedź jest prosta- nie wręcz przeciwnie. Gdy osoby korzystające ze slangu wymyślają nowe zwroty i wprowadzają je do użytku, wzbogacają język polski. Jest także druga strona- wypowiedzi stają się krótsze. Krótkie formy wymagają od nas mniej czasy. Ludzie zdali sobie sprawę, że życie ludzkie jest za krótkie. Nie chcą dłużej „tracić” czasu na długie wypowiedzi.

Czy zwroty z języków obcych (wykorzystywane także w slangu) depolonizują nasz język ojczysty? – opinia profesora Jerzego Bralczuka w wywiadzie z Marcinem Wandałowskim.

Profesor Jerzy Bralczuk podkreśla, że język polski jest depolonizowany do pewnego stopnia. „Objawia się ona szukaniem zastępników słów, które do tej pory funkcjonowały bardzo dobrze”. Przykładem jest tutaj na pewno używanie zwrotów z języka angielskiego np. sorry, zamiast polskiego przepraszam.

Najpopularniejsze słowa wykorzystywane w roku 2022.

Codziennie tysiące użytkowników wymyśla nowe zwroty i wprowadza je do użytku. Dlatego warto znać chociażby te najczęściej wykorzystywane. Poniżej podam kilka z nich:

60 – osoba, która dla własnych korzyści donosi na swoich znajomych, traci ich zaufanie.

Żal.pl — mówi się tak, gdy chcę się kogoś skompromitować

Cringe – rzecz lub zdarzenie, po którym zobaczeniu czujemy się zażenowani

Szlugi – papierosy

Śpiułkolot – miejsce, w którym się śpi

Słowo młodzieżowe roku — co to jest i kiedy odbywają się głosowania?


Głosowania są przeprowadzane w roku, w którym wybiera się najbardziej popularne słowo młodzieżowe roku. W roku 2021 najwięcej głosów zebrał właśnie śpułkolot! Aktualnie nie podano daty plebiscytu.

Jak zagłosować na słowo młodzieżowe roku?


Można by pomyśleć, że to bardzo skomplikowane, ale nie ma nic bardziej mylnego! Wystarczy odwiedzić sloworoku.uw.edu.pl i oddać swój głos. Należy to zrobić do 31 grudnia. Zachęcam do oddawania głosów w 2022 roku.