Jak przekonać dziecko do aktywnego udziału w terapii?
Psycholog dziecięcy jest fachowcem, który pozwoli pokonać najskrytsze lęki, zmierzyć się ze wspomnieniami traumatycznych przeżyć i uporządkować życie dziecka, które rzutuje na jego dorosłość. Nie jest to rzeczą przyjemną, ale najczęściej konieczną, by wyeliminować poważne zaburzenia, które uniemożliwią prowadzenie normalnego i komfortowego życia w przyszłości. Co zrobić jednak w przypadku, gdy nasze dziecko — młodsze albo starsze — niechętnie podchodzi do osoby psychologa, jest zamknięte w sobie, a nawet cynicznie i ironicznie podchodzi do całej terapii? W takim przypadku leczenie nie ma sensu, a często jest to proces kosztowny.
Nie ma w tym nic dziwnego
Młodzi ludzie zewsząd są zalewani informacjami, a ich tempo życia znacznie różni się od tego, które prowadzili ich rówieśnicy jeszcze kilkanaście lat temu. Dostęp do szeroko pojętej rozrywki elektronicznej, łatwość w nawiązywaniu internetowych kontaktów z ludźmi z całego świata i wpojenie nowych wzorców estetycznych i moralnych, które najczęściej silnie podsyca nacisk ze strony społeczeństwa, może dosłownie zamieszać w głowie młodemu człowiekowi. W takim przypadku wkrada się utarty stereotyp, że po pomoc psychologa (często utożsamianego z psychiatrą) sięgają wyłącznie osoby chore psychicznie. To nie tylko strach przed formą leczenia, która może jawić się nawet jako elektrowstrząsy, ale przede wszystkim wstyd i zażenowanie przed rówieśnikami. Dziecko zdaje sobie sprawę, że jeżeli ktokolwiek się o tym dowie, mógłby znacznie zmanipulować tym faktem i uczynić z niego osobę wykluczoną ze społeczności klasowej i szkolnej.
Rozwiązanie problemu jest na wyciągnięcie ręki
Psycholog online dla dzieci i nastolatków online — brzmi egzotycznie, niepokojąco, a może nieprawdopodobnie? To doskonałe wyjście z sytuacji podobnych do tej przytoczonej wyżej. Młody pacjent nawiąże kontakt w znanej sobie formie — na przykład przez czat albo aplikację Skype, oswajając się przy tym z psychologiem i formą terapii. Z czasem taka organizacja pracy może przenieść się do prawdziwego gabinetu, nawet na prośbę samego pacjenta, który zrozumie, jak bardzo potrzebuje pomocy, a także to, że psycholog nie jest nikim złym, a upowszechniony obraz takiego lekarza, to zwykły stereotyp. Warto poszukać ofert wśród fachowców, bo większość z nich oferuje od jakiegoś czasu podobne usługi. Ich ceny są różne, a determinuje je przede wszystkim stopień zaawansowania problemu i wymagany wkład pracy w jego rozwiązanie. Przykładowa oferta dostępna jest tutaj: https://www.twojpsycholog.online
Pomocna na pewno będzie terapia online. We własnym domu dziecko będzie czuło się dużo bardziej komfortowo i łatwiej będzie mu się otworzyć podczas rozmowy.