Pływanie to jedna z tych umiejętności, które zdecydowanie warto posiadać. Istnieje kilka stylów pływackich, a do najpopularniejszych zalicza się m.in. takie style jak: kraul, żabka czy delfin. W tym artykule przedstawimy krótki poradnik tego, jak wyglądają zasady pływania w każdym z tych stylów.
Jak pływać kraulem?
Kraul charakteryzuje się tym, że jest najszybszym stylem pływackim. Opanowanie tej techniki pływania może też przynieść nam wiele efektów zdrowotnych jak np.: możliwość spalenia dużej ilości kalorii. Kraul jest stosunkowo prostym stylem pływania, ale jego charakterystyka sprawia, że konieczne jest użycie praktycznie wszystkich mięśni ciała, co sprawia, że wymaga on dużego wysiłku. Przy nauce pływania kraulem należy pamiętać o tym, że sylwetka musi być cały czas wyprostowana. Nie można zapominać również o tym, aby palce były proste i złączone, a stopy muszą pozostawać obciągnięte. W technice kraula ruszamy w tym samym czasie na zmianę rękoma oraz nogami, pamiętając o tym, aby ręce prostować i uginać. W tym samym momencie ruchy nogami powinny wyglądać jak pionowe nożyce. Głowę należy trzymać w wodzie i przy zaczerpnięciu oddechu powinno się ją kierować do boku wzdłuż ręki, która w danym momencie nie pozostaje zanurzona w wodzie.
Jak pływać żabką?
Żabka jest stylem pływackim, który należy do tych najtrudniejszych do nauczenia się. Jednakże warto umieć pływać tym stylem, gdyż pozwala on na praktycznie minimalne zużycie naszej energii w trakcie pływania. Pozycja w „żabce” wygląda następująco: pływak leży na brzuchu, ręce ma wyciągnięte przed siebie, a nogi są wyprostowane. W ruchu ręce powinny być lekko ugięte w łokciach, a dłonie skierowane na zewnątrz. Należy również pamiętać o tym, aby palce były złączone. W trakcie ruchu ręce pracują w ten sposób, aby woda była rozgarniana w bok oraz trochę w dół. Warto wiedzieć także, że ramiona powinny pracować jedynie do wysokości barków. Ruch kończy się w momencie, gdy mocno zgięte ręce znajdują się złożone przed klatką piersiową. W tym momencie następuje ich wyprostowanie i cały ruch rękami się powtarza. W trakcie nauki pływania „żabką” warto skupić się na prawidłowej pracy nogami, gdyż zdecydowana większość osiąganej tym stylem prędkości pochodzi właśnie od pracy nóg. Początkowa pozycja wygląda tak, że nogi są wyprostowane. Następnie uginane są w kolanach i następuje mocne odepchnięcie od wody z całkowitym wyprostowaniem. Stopy w tym czasie powinny być ułożone prostopadle do wody.
Jak pływać delfinem?
Styl motylkowy jest bardzo trudny, ale jednocześnie prawdopodobnie najbardziej efektywny. W trakcie pływania stylem motylkowym należy w tym samym czasie wykonywać płynne, sinusoidalne ruchy całym ciałem. Praca rąk wygląda następująco: pływak uderza o taflę wody rozłożonymi rękami i w dynamiczny sposób zagarnia wodę pod korpus. W końcowej fazie ruchu ramiona wypychają wodę na boki oraz umiejscawiają się wzdłuż sylwetki ciała. Po przerzuceniu rąk nad ciałem cała sekwencja się powtarza. Z kolei praca nóg wygląda podobnie jak przy pływaniu kraulem. Muszą być one zatem złączone i pracować w tym samym czasie w symetryczny sposób.
Naukę powyższych stylów pływackich najlepiej jest rozpocząć pod czujnym okiem instruktora, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie jakichkolwiek błędów i złych nawyków, które w późniejszym czasie byłyby trudniejsze do wyeliminowania. Instruktor pływania jest dostępny praktycznie na każdym miejskim basenie. O możliwościach poszczególny placówek można dowiedzieć się na miejscu lub za pośrednictwem strony www typu https://szkolarekin.pl/. Naukę można rozpocząć już praktycznie od wieku niemowlęcego.