Oleje tłoczone na zimno zachowują wiele cennych składników odżywczych: witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-3 i omega-6. Wśród popularnych olejów można wyróżnić: olej lniany, olej z czarnuszki, olej konopny, olej z ostropestu lub olej z wiesiołka. Posiadają właściwości prozdrowotne i pomagają w łagodzeniu drobnych dolegliwości. W zależności od rodzaju oleje mogą na przykład: wspomagać trawienie, pracę układu sercowo-naczyniowego, poprawiać odporność lub kondycję skóry i włosów. Warto stosować je w codziennej diecie i pielęgnacji ciała.
Oleje tłoczone na zimno w kuchni
Oleje tłoczone na zimno powstają w procesie, gdzie temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza, dzięki temu olej zachowuje wszystkie cenne składniki odżywcze. Dlatego powinno się je również spożywać na zimno. Nie nadają się do smażenia lub pieczenia, ponieważ mają zbyt niski punkt dymienia, a wyższa temperatura zabija cenne składniki.
Oleje sprawdzą się w kuchni:
- do spożywania samodzielnie,
- do polewania ciepłych dań,
- do sałatek i surówek,
- do past kanapkowych,
- jako dressingi,
- do koktajli,
- lub przetworów warzywnych.
Olej można spożywać samodzielnie, na przykład 1-2 łyżeczki oleju dziennie. Nie powinno się go podgrzewać, ale można nim polać ciepłe dania, na przykład: pieczone ziemniaki, pizzę, tarty, zapiekanki, warzywa na ciepło i inne. Nadają się również do sałatek i surówek. Każdy olej w zależności od rodzaju rośliny, z której został zrobiony, posiada swój oryginalny smak i aromat. Warto przetestować oleje i dostosowywać je do konkretnych potraw.
Oleje mogą być świetnym składnikiem koktajli, dressingów, sosów lub past warzywnych. Przykładowe przepisy:
- pasta z fasoli – zmiksuj białą fasolę z puszki, dodaj podsmażoną cebulę, kilka łyżek oleju lnianego, sól, pieprz i majeranek.
- dressing do sałatki – 2 łyżki oleju lnianego, 1 łyżka oleju z czarnuszki, łyżeczka miodu, 1 łyżeczka musztardy, sól, pieprz.
Oleje tłoczone na zimno w pielęgnacji
Oleje nierafinowane wykorzystuje się także w naturalnej pielęgnacji ciała. Są świetnym składnikiem kosmetyków, mogą być również stosowane samodzielnie. Wykorzystaj je do zrobienia własnego: mydła, kremu, masła do ciała, szamponu lub maści. Internet pełen jest przepisów na naturalne kosmetyki domowej roboty.
Samodzielnie olej można użyć do: demakijażu, olejowania włosów, zmiękczania naskórka, natłuszczania wybranych miejsc ciała, jako dodatek do kąpieli lub przy masażu ciała. Przykładowe zastosowanie:
- olejowanie włosów – raz w tygodniu wetrzyj we wilgotne włosy olej, pozostaw go na co najmniej 1 godzinę, następnie umyj dokładnie włosy szamponem. Olej odżywi i wygładzi włosy. Świetnie się do tego nadaje olej lniany lub konopny.
- aromatyczna kąpiel – dodaj do kąpieli kilka kropel ulubionego olejku eterycznego i 1-2 łyżki oleju konopnego lub z wiesiołka. Olej natłuści skórę i ochroni ją przed nadmiernym wysuszeniem.