Pierwszym, podstawowym, a zarazem najbardziej odczuwalnym skutkiem nadmiernej wilgoci w domu lub w biurze jest powstawanie grzybów lub pleśni. Szacuje się, że gdy wilgotność powietrza przekracza 65%, na ścianach mogą powstawać różnego rodzaju grzyby, których – niestety – bardzo trudno jest się pozbyć. Co ciekawe, znaleźć je można nie tylko na ścianach, ale również w kabinach prysznicowych czy na ściankach wanny, jeśli dodatkowo pozostają na nich osady z mydła.
Grzyby i pleśnie są niezwykle niebezpieczne dla alergików, którzy reagują na nie przede wszystkim katarem, a czasami nawet pojawiają się u nich dolegliwości astmatyczne. Co istotne, nawet osoby, które nie wykazują uczulenia na grzyby czy pleśnie, mogą odczuwać ich obecność w mieszkaniu czy w biurze. Warto mieć na uwadze, że pracownik, u którego wystąpi reakcja alergiczna, jest mniej wydajny i nie potrafi skupić się na wykonywanych obowiązkach. Tymczasem usunięcie grzyba lub pleśni jest niezwykle trudne, nawet jeśli użyjemy do tego specjalistycznych preparatów. Grzyby mają bowiem tendencję do nawracania, dlatego pierwszym krokiem do ich pozbycia się jest dokładne osuszenie pomieszczeń po tym, gdy zdecydujemy się na wynajem osuszaczy i niedoprowadzanie do zbytniego ich zawilgocenia. Czasami konieczna jest również ingerencja w budowę ściany, co okazuje się być kosztownym rozwiązaniem.
Gorsze samopoczucie i niemiły zapach
Nadmierna wilgoć w biurze lub w domu ma zasadniczy wpływ na samopoczucie osób, które przebywają w zawilgoconych pomieszczeniach. Trudno jest w nich bowiem utrzymać komfortową dla człowieka temperaturę – wilgoć sprawia bowiem, że na ciele czujemy przeszywający chłód, nawet gdy na zewnątrz jest stosunkowo ciepło. Co więcej, powstawanie grzybów w wilgotnych pomieszczeniach wpływa na zdrowie fizyczne człowieka, gdyż obecność grzybów może zaostrzać infekcje i stany zapalne organizmu. To zaś sprawia, że w zawilgoconych pomieszczeniach funkcjonuje się i pracuje o wiele trudniej. Warto nadmienić, że ww wilgotnych miejscach unosi się specyficzny, niemiły dla naszych nozdrzy zapach. W żadnym wypadku nie jest on reprezentatywny, zatem trudno do zawilgoconego mieszkania czy biura zaprosić gości bądź kontrahentów.
Jakie szkody może przynieść nadmierna wilgoć?
Okazuje się, że nadmierne zawilgocenie powietrza wpływa nie tylko na ludzi, ale również na różnego typu przedmioty, które znajdują się w mieszkaniach. Przy dużej wilgoci możemy mieć do czynienia z licznymi zniszczeniami. Najbardziej ucierpi sprzęt elektroniczny, który w skrajnych przypadkach może się nawet popsuć. Największe szkody odczujemy w przypadku starszych, nieodpornych na różnego typu uszkodzenia modeli, które mogą okazać się trudne do naprawienia. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż po wpływem wody rozchodzi się drewno, zatem jeśli posiadamy w domu lub w biurze meble z niego wykonane, to musimy przygotować się na ich zniekształcenia, ewentualnie także na trwałe uszkodzenie. Przy dużej wilgoci ucierpieć mogą również dokumenty papierowe, których duże ilości przechowujemy szczególnie w biurach.