Stres to reakcja psychofizyczna. Mogą go wywołać zarówno czynniki psychologiczne, jak i fizyczne. Częstym źródłem stresu jest zmiana pracy, problemy w związku czy śmierć kogoś bliskiego. Stres nie zawsze musi być negatywny. Jego szkodliwość dla naszego organizmu jest w głównej mierze uzależniona od naszych mechanizmów radzenia sobie z nim. Jeśli czujemy, że stres ma realny wpływ na jakość naszego życia, pomóc mogą sprawdzone metody oraz psychoterapia.
Stres – jak wpływa na organizm?
Jeśli coś wydaje nam się zagrożeniem bądź zaburza naszą równowagę psychiczną, pojawia się stres. Tego rodzaju napięcie mobilizuje organizm do działania, co powinno przynieść skutek w postaci poradzenia sobie z daną sytuacją. To zjawisko może więc być pozytywne. Nie zawsze jednak takie jest – w dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia ze stresem przewlekłym, który negatywnie odbija się na psychice oraz zdrowiu. Niestety nie każdy potrafi dobrze radzić sobie ze stresem. A jest to kluczowe, żeby prowadzić spokojne i zrównoważone życie. Wiele ludzi żyje w ciągłym napięciu – jest to spowodowane specyficznym trybem życia, jaki prowadzi większość ludzi. Ciągły pośpiech, nieprzespane noce, niezdrowe relacje czy nawarstwiające się obowiązki – to wszystko niestety skutkuje pojawieniem się permanentnego stresu, który prędzej czy później odbije się nie tylko na samopoczuciu, lecz również na zdrowiu fizycznym. Co zagraża osobom, które nie potrafią radzić sobie ze stresem? Najczęściej występuje obniżona odporność, bezsenność, zaburzenia miesiączkowania, niskie libido, bóle głowy, ciągłe rozdrażnienie, a także problemy żołądkowe. Najbardziej dewastujące skutki może mieć zespół stresu pourazowego (PTSD). Leczenie w takich wypadkach powinno opierać się na psychoterapii. Czasem, w cięższych sytuacjach, zaleca się również przyjmowanie odpowiednich leków.
W jaki sposób można radzić sobie ze stresem?
Wiele osób zastanawia się, czy ze stresem można poradzić sobie samemu. Oczywiście często jest to jak najbardziej możliwe. Kluczem do sukcesu jest dbanie o swoje ciało oraz umysł. Pomoże aktywność fizyczna, relaksująca kąpiel, medytacja, rozmowa z przyjacielem czy zdrowa dieta. Na stres często polecana jest joga lub ćwiczenia rozluźniające. Warto też zainteresować się technikami oddychania, połączonymi z medytacją.
Aktywność fizyczna skutecznie redukuje stres. Znajdź rozwiązanie dla siebie.
Dominik Tamborski – trener personalny Kielce
Zbawienne działanie medytacji na umysł zostało wielokrotnie udowodnione w badaniach. Regularna praktyka złagodzi napięcie, a także pomoże uzyskać klarowny ogląd sytuacji. Do codziennej rutyny na pewno warto włączyć sport – podczas aktywności fizycznej, przestajemy zadręczać się listą rzeczy do zrobienia. Jeśli siłownia nie jest w naszym stylu, warto zadbać o siebie np. chodząc na spacery, które zdystansują nas od problemu. Nie można lekceważyć też diety, a szczególnie pewnych produktów, takich jak gorzka czekolada czy cytrusy, które mogą pomóc w walce ze stresem.
Terapia a walka ze stresem
Jeśli pomimo zmiany stylu życia na ten mniej sprzyjający stresowi nie czujemy się dobrze we własnej głowie, a obowiązki nas przytłaczają, to warto jest udać się na terapię. Skuteczność terapii jest uzależniona od konkretnej osoby. Na pewno warto spróbować – większości osób, które zdecydowały się na skorzystanie z pomocy, udało się poprawić komfort życia oraz uwolnić się od ciągłego stresu. W dzisiejszych czasach można to zrobić na wiele sposobów, niekoniecznie udając się wprost do gabinetu. Można przetestować, jak sprawdzi się u nas terapia na odległość – zazwyczaj prowadzona jest ona przez telefon bądź wideo rozmowę (tzw. psycholog online). To świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą pojawić się osobiście w gabinecie. Skuteczność takiej terapii jest taka sama jak prowadzonej twarzą w twarz. W niektórych, cięższych przypadkach, terapeuta może zalecić wizytę u specjalisty. Wtedy najprawdopodobniej przypisane zostaną leki, które dodatkowo pomogą w radzeniu sobie z wyniszczającym stresem.